Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Kuchyně - informační příloha serveru Vše pro interiér.cz

Nábytek a materiály

Ideální kuchyně by samozřejmě měla pěkně vypadat, snadno se udržovat, vyhovovat hygienickým normám a mít co nejdelší životnost. První tři podmínky jsou ve většině případů snadno splnitelné, ovšem materiál, který odolá všemu se ještě nevyskytl.Podlahová krytina

Ilustrační foto Začněme tedy návrhem ideální podlahové krytiny. Hojně využívané jsou dlaždice větších rozměrů, různých barev a textur, které však působí velice chladně a konec konců opravdu chladné jsou. Pomineme-li dnes již zastaralý způsob - pokládání linolea, který je sice na první pohled finančně nejméně náročný, ale dnešnímu trendu nevyhovující (o estetice nemluvě), nabízí se nám tři varianty plovoucích podlah: laminátové, dřevěné a dýhové. Plovoucí podlahy je možné lepit nebo skládat. Ohledně trvanlivosti a údržby jsou nejvýhodnější podlahy laminátové, mají vysokou odolnost proti oděru a chemikáliím běžně používaným v domácnostech, mají minimální požadavky na údržbu a stálou barevnost. Dřevěné a dýhové podlahy bývají stavěny v několika vrstvách, bývají také stabilní při prudkých teplotních změnách, dají se brousit a přelakovávat.

TIP - Často doporučované podlahové krytiny
laminát: Pergo Original, Pergo Professional, Witex-Floor, Magnum, Fibo-Trespo, ProFloor 1500, Floorline, Decostep
dřevo: třívrstvá parketa Magnum, třívrstvá parketa Befag, HT Parket
dýha: FunFloor UniClic

Pracovní deska

Kombinace dub-mramor K výrobě pracovních desek se nejčastěji užívají dřevotřískové bloky potažené laminovou fólií. Jádro tvoří buď prostá dřevotříska, dražší modely mají zhutněné jádro s vysokou tvrdostí. Vysokotlaká fólie (označuje se HPL) se vyrábí v různých barevných provedeních, nejčastěji imituje barvy a textury kamene či dřeva. Hrany bývají místo fólie opatřeny akrylátovým zakončením, nákližkem ze dřeva, plastovou hranou. U laminovaných dřevotřísek se nelze vyhnout spárám v místech napojování, díky kterým se dovnitř často dostává vlhkost a deska bobtná a vlní se. Z tohoto důvodu se vyplatí více investovat a pořídit si luxusnější desku, která má spoje frézované, u kterých se dá dosáhnout téměř neviditelných vlasových spojů. Cenové rozpětí běžných pracovních desek se pohybuje mezi 700 a 3000 Kč za čtvereční metr.

Mezi méně tradiční materiály pracovních desek patří kámen či nerezový plech. Stručně řečeno - výhodou u těchto materiálů je jejich odolnost vůči vodě a vysokým teplotám , na druhou stranu však působí velice chladně a jsou nepoměrně dražší.Dřez

Dřez Dřez a jeho blízké okolí je místem, které hospodyňka využívá velmi často. Podle posledních statistik to je přes 70% stráveného času vkuchyni. Nabídka dřezů je dnes velmi rozmanitá. K dostání jsou jednodřezy a dvoudřezy s různými tvary, oblíbené jsou také rohové varianty. Samotné dřezy bývají doplněny různými vyjímatelnými košíky, sítky či odkapávači. Většina je už připravena k instalaci drtiče odpadů. Nejčastější materiál dřezů je nerez (chromniklová ocel), jehož dobré vlastnosti jsou již všeobecně známé. Novým trendem se stávají kompozitní materiály, složené ze směsi drcené žuly a acrylu (Fragranit, Cristalite,..). Tyto materiály mají vysokou tepelnou odolnost (až do 280`C), dostatečnou tuhost, vynikající odolnost proti vrypu a téměř dokonalé hygienické vlastnosti

Dřez Schock
TIP - kuchyňská deska se zabudovaným dřezem
Elegantní kuchyňská deska se zabudovaným dřezem německého výrobce Shock. Praktický držák na utěrky je zároveň esteticky příjemný.

Nábytek

Skříňky z javoru Podobně jako u pracovních desek tvoří neméně důležitou složku kuchyňský nábytek, jehož dvířka se vyrábí z laminované dřevotřískové desky. Jejich design často napodobuje strukturu dřeva a na pohled působí velice příjemně. Podobné vlastnosti mají i postformovaná dvířka. Jádro z dřevotřískové nebo dřevovláknité desky je obaleno fólií. Lamina a fólie nevyžadují žádnou zvláštní údržbu a jsou nejlevnější variantou pro kuchyňský nábytek. Dražší variantu představují dvířka lakovaná, která jsou ovšem choulostivější a vyžadují opatrnější údržbu. Nejdražší materiál na kuchyňský nábytek je přírodní dřevo, z nichž nejoblíbenější je olše, dub, bříza a buk.

Speciálně pro kuchyňský nábytek byla vyvinuta tzv. třívrstvá biodeska, kterou tvoří tři vzájemně překřížené vrstvy, které zabraňují změnám tvaru nábytku při střídavé teplotě a vlhkosti v místnosti. V přehlídce materiálů by neměl chybět ani nerezový plech a sklo, které se používají v mnoha podobách a korunují celkový vzhled kuchyně.

 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2005 - 2008 | ..... doporučujeme: Kuchyně Dušek